JABLOTRON
Rekuperace, která skutečně funguje - díl druhý
Technologie

Rekuperace, která skutečně funguje - díl druhý

Publikováno 16. 05. 2019

Řízené větrání se zpětným ziskem tepla – zkráceně větrání s rekuperací nebo jednoduše rekuperace. Ta je dnes už nezbytnou součástí novostaveb, které jsou perfektně zateplené a které nemají téměř žádnou průvzdušnost přes obvodové konstrukce. V takových nízkoenergetických nebo dokonce pasivních stavbách totiž není prakticky možné (a ani žádoucí) dostatečně a pohodlně vyvětrat přirozeně – tedy pouze okny.

Mnoho stavitelů k systému řízeného větrání přistupuje s obavami. Používání rekuperačních jednotek s centrálními rozvody nemá takovou historii, jako je tomu u ostatních stavebních technologií. K tomu se přidávají negativní zkušenosti těch uživatelů, kteří narazili na sice průkopnické, generačně však už překonané modely rekuperací. 

V Jablotronu jsme si dobře vědomi možných nevýhod řízeného větrání. Proto jsme vyvinuli rekuperační jednotku, která se s nejrozšířenějšími nevýhodami rekuperačních systémů dokáže vyrovnat. Tvůrci rekuperace Jablotron Futura ji sami doma používají, proto můžeme garantovat její funkčnost a nebojíme se ji nabídnout ani těm největším skeptikům.

Díl druhý – Fungování v mrazech bez předehřevu

Další díl o řízením větrání s rekuperací opět začneme účinností rekuperace. Pokud chceme pochopit fungování rekuperačních jednotek v zimě, musíme si uvědomit, že účinnost pracuje dvěma směry.

Představme si zimní den, kdy teplota venku je mínus deset stupňů. Vysoká účinnost znamená, že se čerstvě přiváděný vzduch ohřeje od odpadního vzduchu. Totéž lze ale říct i jinak – vysoká účinnost znamená, že se odpadní vzduch velmi výrazně ochladí od vzduchu čerstvě přiváděného. Nebo ještě jinak: Čím vyšší účinnost, tím menší teplotní rozdíl mezi vzduchem čerstvým a odváděným z domu na teplé straně rekuperační jednotky. A tím menší teplotní rozdíl mezi vzduchem nasávaným zvenku a vyfukovaným ven na studené straně. U jednotky se špičkovou účinností se bude teplota odpadního vzduchu vyfukovaného ven blížit právě těm mínus deseti stupňům – čistě teoreticky. 

Proč potřebuje konkurence předehřev?

Platí fyzikální zákon, že čím menší je teplota odpadního vzduchu, tím méně v sobě může vázat vodní páry. V praxi v rekuperačním výměníku klesá teplota odpadního vzduchu v chladném období pod tzv. rosný bod. Po dosažení rosného bodu se přebytečná vodní pára z ochlazeného vzduchu vysráží a ve výměníku vznikne kondenzát. Co by se s tímto kondenzátem stalo, pokud by ve výměníku mrzlo? Tušíte správně – místo kondenzátu by výměník zarostl námrazou. Jak víme, zmrzlá voda dokáže trhat silnice – se zničením výměníku by tedy měla jen malou práci. 

Na riziko zamrznutí musí být každá rekuperační jednotka připravena. Jednou možností je, aby se do výměníku nikdy nedostal mrazivý vzduch. Pokud je venku pod nulou, klasická jednotka si připíná elektrický předehřev, který u rodinných domů mívá běžně 2.000 wattů.   

 Obr. 1 – Schéma vnitřního uspořádání typické rekuperační jednotky využívající předehřev  

Fyziku mrazu nelze nijak obelhat. U rekuperace klasické konstrukce s křížovým protiproudým výměníkem je předehřev vždy nezbytný, pokud se jednotka nemá v mrazech zcela zastavit. V praxi tedy takové jednotky nikdy nebudou mít ve výměníku teploty pod nulou. Deklarace účinnosti v mrazech u nich proto postrádá smysl – ony totiž účinné být nemohou, jinak by si samy vytvořily podmínky pro své zničení.

Jablotron Futura – jde to i bez elektřiny

Rekuperační jednotka Jablotron Futura je jiná. Futura používá inovativní vnitřní uspořádání, které jí umožňuje fungovat i v mrazech bez předehřevu až do mínus 19 stupňů. 

Obr. 2 – Schéma vnitřního uspořádání rekuperační jednotky Jablotron Futura bez předehřevu 

Konstruktéři Jablotronu využili patentovanou myšlenku holandských vynálezců a jako první na světě ji uplatnili v sériově vyráběné rekuperaci pro rodinné domy. Aplikovaný vývoj trval více než sedm let. Proto si naše know-how také adekvátně chráníme. Po třech zimách plného provozu a extrémních zatěžkávacích zkouškách v Kanadě můžeme garantovat, že naše řešení funguje tam, kde jiné jednotky končí nebo dopují elektřinou až čtyřicetinásobkem (čtete správně: 40x) běžné spotřeby rekuperace.

Jablotron Futura – rekuperační jednotka pro skutečný komfort vnitřního prostředí i v zimě. 

Přečtěte si také první díl o zpětném získávání tepla i vlhkosti nebo následující třetí díl o provozních nákladech ze série článků rekuperace, která skutečně funguje.

Zavřít

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte. Prosíme o vyplnění následujícího formuláře.