JABLOTRON
Rekuperace, která skutečně funguje - díl třetí
Technologie

Rekuperace, která skutečně funguje - díl třetí

Publikováno 11. 06. 2019

Minimální provozní náklady

Už jste slyšeli o tom, jak drahý je provoz rekuperace a jak obrovské jsou náklady na každoroční servis? 

Tak jako většina technologických zařízení (tepelná čerpadla, automobily, bazény atd.) vyžadují i systémy větrání s rekuperací určitou pravidelnou péči a údržbu. Není však zdaleka tak náročná, jak se mnohdy vypráví – spíš naopak. Konkrétně u rekuperační Jablotron Futura jsme si dali maximálně záležet, abychom tyto náklady ve všech směrech minimalizovali.

Kolik vlastně stojí provoz systému větrání s rekuperací?

Popravdě řečeno – slyšeli jsme i těžko uvěřitelné názory. V každém případě chceme o nákladech spojených s provozem informovat otevřeně a korektně. Pro přehlednost si je rozdělme:

  • přímé – spojené se spotřebou energie nutné pro zachování celoroční funkčnosti, včetně systému protinámrazové ochrany
  • nepřímé – spojené např. s výměnou filtrů, údržbou a pravidelným servisem

Možná se budete divit, ale i zde najdete propastné rozdíly mezi značkami – v obou kategoriích.

Jaké lze tedy očekávat přímé náklady? Co se typické spotřeby v běžném provozu týče, jsou rozdíly mezi výrobci minimální. Běžná spotřeba rekuperační jednotky je v rámci celého domu jen málo znatelná a pokud nemusí požívat energeticky náročný předehřev, tak při kontinuální spotřebě okolo 35 W jsou celoroční náklady v řádech jednotek stokorun, srovnatelné např. s provozem internetového WiFi modemu.

V období zimních mrazů, kdy je potřeba využívat rekuperaci největší, však může být rozdíl mezi jednotkou Jablotron a konkurencí naprosto omračující. Pokud je rekuperační jednotka vybavena protinámrazovou ochranou v podobě elektrického předehřevu o výkonu 1.7 kW a tento při -10 °C pracuje na 100 %, je spotřeba takového zařízení více než 40násobná v porovnání s rekuperační jednotkou Jablotron Futura. Jak jsme totiž psali v minulém dílu, rekuperace Jablotron díky své unikátní koncepci funguje bez nutnosti elektrického předehřevu až do -19 °C.

Pozor také na zastírací manévr v podobě rozbalancování motorů, tzn. útlum nebo úplné zastavení přívodního ventilátoru v zimním období. Tím se sice konkurenční zařízení může vyhnout potřebě předehřevu a opticky snížit svou spotřebu v mrazech, ale zároveň vytváří velmi výrazný podtlak v domě, což vyvolá sání a kondenzaci přes nejslabší konstrukční místa (např. okolí oken a parapetů, husí krky elektrorozvaděče).

Filtry, filtry a ještě jednou – filtry

Je potřeba si uvědomit, že systém větrání s rekuperací je v nízkoenergetické výstavbě skutečně primárním zdrojem vzduchu. Není potřeba zdůrazňovat důležitost toho, aby byl vzduch, který rekuperace do domu nepřetržitě dodává, čistý a bez kontaminací. Toho lze velmi snadno dosáhnout dodržováním určitých pravidel a pravidelným servisem.

Samozřejmostí by měla být především pravidelná výměna filtrů. Tento zdánlivě banální a pro někoho nedůležitý krok má naprosto zásadní vliv na správné fungování rekuperační jednotky. Co všechno způsobují zanesené filtry, pokud by je uživatel nevyměnil?

  • výrazně zvyšují spotřebu rekuperační jednotky
  • snižují účinnost rekuperace
  • mají za následek rozbalancování systému (může vzniknout výrazný podtlak nebo přetlak v domě)
  • u entalpických jednotek jako je Jablotron Futura snižují účinnost zpětného zisku vlhkosti
  • snižují životnost klíčových komponent

Filtry jsou tedy často opomíjenou, avšak velmi důležitou součástí rekuperační jednotky, která v konečném důsledku rozhoduje o kvalitě a spokojenosti s provozem větracího systému. Dokonce lze bez nadsázky říci, že podle filtru můžete i rozpoznávat mezi opravdu kvalitními a méně kvalitními výrobky. 

U kvalitních rekuperačních jednotek se výrobce soustředí na co nejlepší účinnost filtrace. Můžete se snadno orientovat podle velikosti. U filtrů opravdu platí – čím větší, tím lepší. Toto nelze obelstít. Rozdíly ve velikosti filtrů jsou mezi rekuperačními jednotkami enormní. Jablotron Futura používá filtry o velikosti 400 x 220 x 48 mm, standardně třída filtrace F7 (řádově kvalitnější než někdy konkurenty dodávané G4). To jsou jedny z největších filtrů ve své třídě. Od velikosti se odvíjí jejich životnost a účinnost, naopak díky své ploše mají minimální tlakovou ztrátu.

 

Obr. 1 – Filtr F7 a uhlíkový filtr

Podařilo se nám dosáhnout naprosto jedinečného poměru kvality a ceny filtrů: 380 Kč/ks bez DPH. Výměnu může provést sám uživatel, a to vždy celé sady dvou filtrů na základě požadavku rekuperační jednotky. Interval výměny záleží na znečištění prostředí, ve kterém se rekuperace nachází. Počítejte s výměnou minimálně 2x ročně, zpravidla 3-4x ročně. Pozor – z hlediska funkčnosti a hygieny nelze v žádném případě použité filtry vysávat nebo prát, tato řešení jsou vždy na úkor kvality filtrace a vašeho zdraví. 

Značnou výhodou, zejména pro obyvatele žijící v blízkosti zemědělských provozů, je i možnost instalace uhlíkového filtru kvůli eliminaci zápachu, přímo do rekuperační jednotky Jablotron Futura.

Obr. 2 – Filtr F7 společně s uhlíkovým filtrem v rekuperační jednotce Jablotron Futura

Tím se dostáváme k pravidelné údržbě a servisu – o tom ale zase až příště. 

Přečtěte si i předcházející druhý díl o fungování rekuperační jednotky v mrazech bez předehřevu. V prvním dílu se dozvíte více informací o zpětném zisku tepla, ale i vlhkosti.

Zavřít

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte. Prosíme o vyplnění následujícího formuláře.