JABLOTRON
Technologie

Pravidelná údržba podpoří dlouhou životnost větrací jednotky Futura

Publikováno 03. 05. 2023

O rekuperační jednotce Jablotron Futura říkáme, že je plícemi vašeho domova. Zajišťuje vám trvalý přísun čerstvého vzduchu do domu, a přitom efektivně využívá teplo a snižuje náklady na energie. Aby větrací jednotka dlouhodobě využívala svého plného potenciálu, je potřebné ji dopřát pravidelnou údržbu.

Nemusíte se ničeho obávat. Jednotku Futura jsme navrhli tak, aby její údržba a servis byly velmi jednoduché. Naši proškolení montážní partneři mají dostatečné znalosti a zkušenosti, aby jednotku důkladně zkontrolovali a dle potřeby vyčistili.

V tomto článku se zaměříme na důležitost pravidelného servisu a ukážeme vám, jak snadno a rychle je možné zajistit dlouhou životnost jednotky a zdravé vnitřní prostředí.

Jak často a kolik stojí

Nejdůležitější součástí údržby je výměna filtrů, kterou provádíte sami dle indikace jednotky. O výměně filtrů a jejich ceně jsme obsáhle psali v jednom z předchozích článků zde.

Naopak pravidelná servisní prohlídka má přesně stanovený interval — jednou ročně. Doporučujeme také využít možnost, že vám váš montážní partner současně dodá roční sadu filtrů, jejichž počet se může lišit v závislosti na lokalitě, ve které bydlíte.

Cenu prohlídky si stanovuje sám montážní partner. Námi doporučená orientační cena se pohybuje v pásmu 1.500-2.000,-Kč bez DPH, mj. dle vzdálenosti partnera od vašeho bydliště. V ceně servisní prohlídky není zahrnuta cena za dodání filtrů.

Co obsahuje

1. Vyčistění prostoru filtrů

Komory filtrů nejsou hermeticky těsné. I při pravidelné výměně filtrů a právě při jejich výměně se může velmi malá část nečistot dostat za filtry, což je naprosto přirozený jev. Proto je potřeba tento prostor jednou ročně zbavit usazujících se nečistot.

2. Otevření servisních otvorů, kontrola stavu rekuperačního výměníku

Jednotka je vybavena funkcí automatického čištění rekuperačního výměníku, čímž udržuje výměník ve skvělém stavu a zjednodušuje pravidelnou údržbu. Zejména není nutné samotný výměník vymývat nebo vyplachovat. Montážní partner provádí vizuální kontrolu výměníku, která je spojená s případným odstraněním nečistot, zejména drah pohyblivých klapek výměníku a vstupních otvorů výměníku.

Obr. č. 1: Rekuperační výměník

Obr. č. 2: Rekuperační výměník

 

3. Kontrola ventilátorů

4. Kontrola elektroinstalace

Dotažení svorek na napájecí desce, kontrola kontaktů a kontrola zapojení periferií.

5. Kontrola odvodu kondenzátu a případné vyčistění nečistot

6. Kontrola systému rozvodů,

zejména plné otevření všech koncových ventilů a stavu fasádních boxů.

7. Volitelné – výměna filtrů dle stavu jejich zanesení

Signalizaci pro výměnu filtrů uvidíte na jednotce, na ovladači a v mobilní aplikaci MyJABLOTRON. Životnost filtrů je dána prašností prostředí, kde bydlíte. Obecně lze čekat, že filtry bude potřeba vyměnit jednou za 2-6 měsíců.

8. Kontrola a případná změna nastavení vzduchových množství na jednotce a v jednotlivých místnostech

Dle přání zákazníka, změny nastavení je však nezbytné provádět s novými filtry.

Obr. č. 3: Výměna filtrů

Obr. č. 4: Výměna filtrů

 

Díky pravidelnému ročnímu servisu si můžete být jistí, že vaše jednotka bude fungovat bezvadně s minimálním rizikem poruch. Jako bonus získáte při dodržování pravidelného servisu prodlouženou záruku na pět let, dle našich záručních podmínek.

Zavřít

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte. Prosíme o vyplnění následujícího formuláře.