JABLOTRON
Rozhovor: Technologie pro energeticky šetrné budovy
Technologie

Rozhovor: Technologie pro energeticky šetrné budovy

Publikováno 22. 02. 2019

Na letošním ročníku veletrhu FOR PASIV proběhl krátký rozhovor s Janem Průšou pro televizi Nova, který se týkal důležitosti správně zvolených technologií pro pasivní a nízkoenergetické domy.   

Trendy současné výstavby
Stavební materiály a komponenty prošly obrovským vývojem. Standardem jsou dnes velmi dobře zateplené a utěsněné domy bez cenového navýšení. Prostředí uvnitř takového domu má obrovskou setrvačnost. Zásadně se mění potřeba kvalitní regulace – zavřít ventil na radiátoru nemá téměř žádný okamžitý efekt.

Správná volba technologií  
Ideální je zajistit si všechny technologie, které dům potřebuje, od jednoho výrobce jako například u Jablotronu. Tím pádem budou spolu jednotlivé prvky jako kotel, řízené větrání i třeba chlazení bezproblémově spolupracovat a nebudou se mezi sebou hádat. Je sice možné propojit několik různých výrobců, na to existují komunikační standardy, takové propojení se ale vždy řeší na míru konkrétního domu a typicky znamená vícenáklady v řádu od sto tisíc korun.

Bez větrání to nejde 
Pro jakýkoliv zateplený dům je řízené větrání s rekuperací naprosto nezbytné, takové domy totiž nelze dostatečně a pohodlně vyvětrat pouze okny.  

Jak vybrat kvalitní rekuperační jednotku 
Jednoznačně doporučujeme vyhledávat rekuperační jednotky se schopností zpětně získávat nejen teplo, ale i vlhkost. Rekuperace tepla bez zpětného vracení vlhkosti totiž výrazně přispívá k přesoušení vzduchu v zimě. Důležitá je i automatická regulace větrání podle senzorů, poskytuje nesrovnatelně větší pohodlí, než kdyby jednotka pracovala na fixně nastavený výkon, který si zákazník musí ručně přepínat.   

Pozor na letní přehřívání pasivních domů 
Pasivní dům je velmi snadné vytopit, ale mnohem těžší vychladit, protože izolace domu funguje obousměrně. Přitom jsou dostupná velmi jednoduchá řešení – doplnění rekuperační jednotky chladícím modulem, který zamezí přísunu horkého vzduchu v létě a zároveň umí pracovat i jako topné tepelné čerpadlo. 

Zavřít

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte. Prosíme o vyplnění následujícího formuláře.