JABLOTRON
Rozhovor pro AkoupelnyAtopeni.cz
Napsali o nás

Rozhovor pro AkoupelnyAtopeni.cz

Publikováno 28. 01. 2022

“Dnes jsme si povídali o rekuperacích. Ty jsou v současnosti tématem pro mnohé stavebníky, které to řeší z důvodu vlastního zájmu nebo i nové legislativy, která nařizuje pro novostavby pořízení rekuperace. V rozhovoru se dozvíte, jak je to s hlučností, vysoušením vzduchu, problémy se zápachy a spoustu dalších témat.” – AkoupelnyAtopeni.cz

Paní Chytílková, mohla byste sebe a společnost JABLOTRON krátce představit?

Ráda. Jmenuji se Tereza Chytílková a pro společnost Jablotron Living Technology pracuji na pozici Asistentka obchodního oddělení.
Firma JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o. patří do skupiny Jablotron Group, jehož součástí jsou desítky dalších firem, se kterými úzce spolupracujeme. Naše divize se úspěšně, už šest let, snaží přinášet čerstvý vzduch do našich domovů. Řízené větrání s rekuperací pomáhá lidem vytvářet komfortní domácí prostředí bez ohledu na to, zda je zima nebo léto.

Jaké benefity Rekuperace přináší? Proč bych o něm měl v přípravě stavby uvažovat?

Pokud nad rekuperací člověk už jen uvažuje, je to rozhodně dobré znamení. Díky rekuperaci budete mít v domě optimální teplotu, vlhkost a hlavně neustálý přísun čerstvého vzduchu. V zimě je rekuperace doslova neocenitelná, protože výrazně snižuje tepelné ztráty domu. Je tomu proto, že člověk nemá potřebu otevírat okna. Velmi výhodné a žádané je připojení chladícího modulu k rekuperaci. Díky němu pak v létě naopak dochází k ochlazování venkovního vzduchu a samozřejmě snižování vlhkosti, pokud je to potřeba.

Co bych určitě doporučila, je návštěva u nás. Kolegové zákazníkům rádi vysvětlí na příkladech, proč zvolit rekuperaci do svého domu. Navíc budete mít možnost si prohlédnout, jak konkrétně naše rekuperační jednotka funguje.

Jak je to s hlučností? Je rekuperační jednotka slyšet?

Hlučnosti nebo třeba průvanu se rozhodně nemusíte bát. Úroveň hluku přenášeného do interiéru je minimalizována použitím tlumících prvků. Co se týče proudění vzduchu, tak ve správně navrženém systému řízeného větrání je přirozené, takže ho ani nevnímáme.

Řada potencionálních zákazníků bydlí na venkově, kde sousedé topí tuhými palivy. Vystává otázka, zda se zakouřený vzduch nedostává při používání rekuperace do interiéru?

Jednotka je vybavena dvěma filtry třídy F7, která je určena pro filtraci částic od 1 mikrometru s účinností 80-90%. To znamená, že tyto filtry jsou schopny spolehlivě zachytit např. pyl a prach. Pokud budeme mluvit o zápachu, jednotka se bude chovat stejně, jako bychom si doma otevřeli okno. Samotná jednotka ani filtry nejsou schopny na 100% udržet či pohltit zápach ať už se jedná o jakýkoliv – z pastvin nebo bezohledných sousedů, kteří topí čímkoliv, co jim přijde pod ruku a doslova tím vykouří celou vesnici.

Dále se setkáváme s námitkami, že rekuperace vysouší vzduch. Je to skutečně tak, lze se tomu nějak bránit?

Ano, relativní vlhkost vzduchu vždy výrazně klesne, pokud vzduch ohřejeme, to je daná fyzikální závislost. Proto na trhu existují rekuperační jednotky s výměníkem, který umí zpětně vracet nejen teplo (ale pak dochází právě k tomu “vysoušení”), ale i vlhkost – tzv. entalpické výměníky.

Jablotron nabízí jako jediný výrobce na trhu entalpický výměník už v základní ceně ve standardu v každé jednotce. Entalpický výměník Jablotron je navíc technicky unikátní tím, že je tzv. řízený – zpětný zisk vlhkosti není konstantní, ale lze ho řídit. Zákazníci si tedy mohou sami určit, jaká vlhkost je pro ně doma optimální.

Zaujala mě vaše doplňková jednotka CoolBreeze, která dokáže dům v létě chladit. O kolik stupňů dokáže snížit teplotu v místnosti?

Přesně jak říkáte, CoolBreeze dokáže dům v létě chladit, ale to není vše. Dokáže také snížit vlhkost, která se k úpornému dusnu taktéž váže. Klasické klimatizace nám do domu přináší jak ochlazení vzduchu, tak s tím spojené zvýšení vlhkosti (efekt opačný k vysoušení v zimě). To se v našem případě v kombinaci s Futurou nemůže stát, protože čerstvý vzduch ochlazujeme a zároveň odvlhčujeme.

CoolBreeze je navržen tak, aby zabránil zvyšování teploty v interiéru. Můžeme si to ukázat na příkladu, pokud venkovní teplota stoupá přes 29°C, systém udržuje teplotu uvnitř na trvale stabilní teplotě, kterou si nastavíme, např. 24°C.

To ale není jediné, čím CoolBreeze disponuje. V reverzním chodu může sloužit jako velmi efektivní zdroj tepla. V nízkoenergetických a pasivních domech může CoolBreeze pokrýt 50-90% potřeby vytápění. Zbývající část pokryje libovolný systém elektrického topení.

Je složité integrovat rekuperaci do staršího domu bez větší rekonstrukce?

Určitě je zapotřebí spojit se s jedním z našich montážních partnerů, který si se zákazníkem domluví schůzku, kde posoudí, zda je možné v tomto případě rekuperaci zaintegrovat.
Pokud se koncový zákazník obrátí s dotazem přímo na nás, doporučíme mu montážního partnera blízko jeho bydliště.

V každém případě je nutné počítat s tím, že bez drobných bouracích a stavebních prací pro prostupy potrubí (standardně vnější průměr 90 mm) se doplnění rekuperace neobejde.

Dokážete říct, jaká je cena rekuperace pro běžný rodinný dům?

Cenové nabídky zpracováváme přímo na míru daného projektu. Pro zpracování nabídky vyžadujeme od zákazníků minimálně půdorys a řez domu. Pokud mají k dispozici kompletní projekt vzduchotechniky, mohou nám nasdílet přímo ten.

Zakládáme si na tom, že zákazníkům předkládáme vždy kompletní cenu za rekuperační jednotku, veškerý materiál pro rozvody a kompletní montáž na klíč. Jednotka od nás je vždy plně vybavená včetně ovladače s CO2 senzorem, možnosti nárazových odtahů (tzv. Boost), prodloužené záruky na 5 let a vzdáleného ovládání přes mobilní aplikaci.

Pro běžný rodinný dům s plochou 140-160m2 se cena pohybuje okolo 200.000 Kč

Kam se bude obor vzduchotechniky v budoucnu vyvíjet?

Už nějakou dobu se v evropské legislativě připravuje další zpřísnění požadavků na výrobce vzduchotechnických jednotek. Nové štítky budou přísněji hodnotit právě zpětný zisk vlhkosti nebo třeba možnost chytrého řízení větrání podle jednotlivých místností.

Jednotky Jablotron splňují tyto zpřísněné požadavky už teď. Jak jsme řekli výše, entalpický výměník pro zpětný zisk vlhkosti dodáváme v základní ceně. Loni jsme také nejspíš jako první na světě uvedli integrovaný systém plně zónového řízení až 16 nezávislých místností – tzv. VarioBreeze . VarioBreeze se okamžitě stal prodejním trhákem, díky kterému se nám začali ozývat zákazníci z celého světa.

Chystáte nějaké novinky?

Naše vývojové oddělení neustále pracuje na inovacích i nových produktech. Letos chystáme dvě velké novinky a hromadu drobných vylepšení – o všech budeme průběžně informovat. Mohu jen prozradit, že se naši zákazníci mají na co těšit!

Autor: Redakce portálu AkoupelnyAtopeni.cz, v sekci Rozhovory publikováno 27.1.2022

Zavřít

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte. Prosíme o vyplnění následujícího formuláře.