JABLOTRON
Pasivní dům nemusí být drahý
Zajímavosti

Pasivní dům nemusí být drahý

Publikováno 14. 05. 2018

Život v pasivním domě s sebou nese řadu výhod, a to nejen těch finančních.

Vzpomeňme výrazně nižší energetické nároky, uživatelský komfort bez ohledu na roční období nebo zdravotní hledisko. To vše platí, pokud bude splněno, že pasivní dům stojí na dobrém projektu, precizním provedení stavby a správném vybavení. A v tom případě nemusí být ani drahý.

Studie, kterou si nechalo vypracovat Centrum pasivního domu potvrzuje, že neexistuje jasný vzájemný vztah mezi standardem pasivního domu a náklady. Výslednou cenu tedy významně neovlivňuje plánovaná energetická náročnost domu, ale především dobrý projekt a na jeho základě dobře postavená stavba. Pasivní standard tedy neznamená automatické navýšení nákladů, záleží vždy na konkrétní stavbě. Dobře navržený pasivní dům může být ve výsledku levnější než “běžná” novostavba, a naopak, vysoká investice do špatného projektu nezaručí výslednou energetickou kvalitu.

V této studii se objevili české pasivní domy s jednotkovou cenou 2.930,- Kč/m3 ale také 8.043,- Kč/m3. Měrná potřeba vytápění obou domů přitom byla podobná a z hlediska programu Nová zelená úsporám jde v obou případech o pasivní domy.

To, co může dům výrazně – a přitom mnohdy až nesmyslně – prodražit, je jeho technologické vybavení. Nezapomínejme, že energeticky úsporný dům nepotřebuje vybavení komplikovanými a z hlediska investic nákladnými technologiemi. Právě naopak, díky svým výborným tepelně-izolačním vlastnostem si vystačí s málem. To však musí být řešeno systémově:

  • výměnu vzduchu je potřeba zajistit řízeným větráním s rekuperací (rekuperační jednotka by měla být schopna zpětně navracet do interiéru také vlhkost, aby nedocházelo k jeho přesušování),
  • je potřebné myslet na možnost dochlazování v létě (tento proces je energeticky náročnější, než topení v zimních měsících),
  • dále je potřeba vyřešit ohřev teplé vody (např. jednoduchým tepelným čerpadlem vzduch – voda zajišťujícím ohřev vody v zásobníku),
  • mít zdroj tepla (topnou soustavu dimenzovat rozumně s ohledem na skutečné potřeby dané stavby).

Pasivní dům tedy nemusí být drahý, stačí k němu přistoupit s obyčejným selským rozumem a nehledat složitá řešení. I v tomto případě totiž platí, že jednoduchá řešení jsou těmi nejúčinnějšími.

Na otázky, jestli je pasivní dům drahý, dražší, nebo dokonce o kolik než „běžná“ novostavba, nebo kdy se počáteční investice vrátí, nelze odpovědět jednoduše a přesně. Každý dům bez rozdílu je spojen s jistými finančními nároky, a to nejen při pořizování, ale také v průběhu provozu a užívání. V případě pasivního domu je jisté jediné, představuje nejen energeticky, ale také finančně úsporné bydlení a komfort, který život v něm přináší, lze vyčíslit jen těžko.

Zdroj: https://www.pasivnidomy.cz/unikatni-studie-ukazala-ze-pasivni-domy-nemusi-byt-drahe/t4126?s=35

Zavřít

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte. Prosíme o vyplnění následujícího formuláře.