JABLOTRON
O funkci Bypass
Technologie

O funkci Bypass

Publikováno 17. 06. 2022

I naše rekuperační jednotka Futura obsahuje funkci zvanou „bypass“. Ta může po aktivaci pracovat automaticky v letním režimu.
Pojďme se podívat, jak tahle funkce doopravdy funguje.

Není žádoucí, aby rekuperační jednotka předávala teplo v letním období. V případě aktivního bypassu obtokový kanál vede vzduch kolem výměníku a brání tomu, aby se chladnější vzduch ohříval teplým odváděným vzduchem. Bypass (= obtok) se tedy používá v případě, když máme uvnitř domu teplo, zatímco venku je chladno a nechceme, aby se nám vzduch uvnitř domu navíc ohříval teplým odváděným vzduchem.

„Bypass běží, ale doma máme horko. Neměla by funkce bypass zamezovat tomu, aby se přiváděný vzduch ohříval?“

Ano, funkce bypass zamezuje tomu, aby se přiváděný vzduch ohříval. Jenže: nelze očekávat, že vám vzduch doma ochladí na principu klimatizace. Samotná funkce neslouží k tomu, aby vám vzduch doma vychladila. Zajišťuje pouze to, že přiváděný čerstvý vzduch nebude ohříván teplým odváděným vzduchem. Bypass pouze zamezuje dalšímu hromadění tepla uvnitř domu.

Jaký je efekt bypassu

  • čerstvě přiváděný vzduch se neohřívá, protože jde mimo výměník
  • teplo se nehromadí uvnitř domu = opak zimního provozu
  • obtokový kanál ve Futuře slouží pouze jako vedlejší funkce, tím pádem není optimalizovaný pro velký průtok vzduchu (stejně jako v každé jiné rekuperační jednotce)
  • pokud máme bypass aktivní, jednotka nám pracuje ve vyšších otáčkách, což znamená – vyšší hlučnost a opotřebení ventilátorů.

Nedoporučujeme bypass používat dlouhodobě.
Aktivaci bypassu doporučujeme pouze v nouzovém případě. Například, pokud jste mimo domov a nechcete nechávat otevřená okna.

V přechodných období (zima/jaro a léto/podzim) dosáhnete lepšího efektu tím, že si otevřete okna. Optimální je kombinace Futury s modulem CoolBreeze, který je navržen tak, aby dokázal efektivně a dlouhodobě chladit.

Jak funguje bypass ve Futuře

Z důvodu ochrany jednotky je funkce bypass v zimním režimu zakázána. Bypass si tedy můžete povolit pouze v období mimo zimu.
Rekuperační jednotka zcela automaticky přechází mezi zimním/letním režimem. Přechod je dán dle normy, která stanovuje podmínky pro začátek a konec topné sezóny (od 1.9. do 31.5. následujícího roku). Délka topné sezóny se samozřejmě může každým rokem lišit.

Jedním z hlavních kritérií pro automatické povolení bypassu je, že venkovní teplota musí být => 8°C. Měření probíhá každé ráno, odpoledne a večer. Pokud průměr sečtených hodnot bude => 8°C je možné bypass sepnout.

Aby byl bypass spuštěn, musí být splněny následující podmínky:
  • aktivovali jste si funkci bypass v mobilní aplikaci
  • jednotka běží v letním režimu
  • venkovní teplota je => 8°C
  • ventilátory se otáčí
  • je splněn teplotní scénář dle obrázku níže.
Modelový příklad:

Nastavená teplota = 22°C
Venkovní teplota = 18°C
Vnitřní teplota = 24°C

V tomto případě chceme snížit vnitřní teplotu (z 24°C na 22°C). Pokud jde vzduch přes výměník, Futura přivádí dovnitř vzduch někde mezi, tj. nikdy se nám nepodaří snížit teplotu na přesně požadovaných 22°C. Bypass tam sice pouští venkovní teplotu 18°C, ale mnohem účinnější a jednodušší je pustit do domu těch 18°C napřímo, ne přes Futuru, resp. její bypassový kanál.

Po splnění výše zmíněných podmínek se bypass automaticky sepne.

V případech, kdy se ranní teploty pohybují okolo 9 °C, odpolední vyskočí až na 20 °C a dle normy jsme stále v zimním režimu, nezbývá nám žádná jiná (ani lepší) možnost, než si ráno při chladném vzduchu pořádně vyvětrat.

 

Zavřít

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte. Prosíme o vyplnění následujícího formuláře.