JABLOTRON
Technologie

Nálož inovací 4: Superaktivní rekuperace pro celoroční komfort

Publikováno 27. 11. 2020

Čtení na 3 minuty

Větrací jednotka Jablotron Futura je jedním z celého portfolia produktů pro vnitřní prostředí rodinných domů z dílny Jablotron Living Technology. Od začátku vývoje tohoto sortimentu bylo totiž naším záměrem nabídnout stavitelům možnost pořídit si veškeré nezbytné technologie pro fungování domu od jedno českého výrobce. A to s propojeným ovládáním, se zárukou kvality, dlouholeté životnosti a dostupného servisu.

Tento balíček jsme nazvali Jablotron Systém 21 — pro komfortní bydlení v domech 21. století. Obsahuje vše potřebné pro vytápění, větrání, chlazení i ohřev teplé vody a je plně propojitelný se zabezpečením a domácí automatizací v alarmové ustředně Jablotron 100+.

Technicky unikátní chladící sestava

Propojit větrací jednotku s tepelným čerpadlem pro ohřívání nebo ochlazovaní čerstvého vzduchu není nic neobvyklého.

Jenže Futura má řízený entalpický výměník = ovlivňuje nejen teplotu, ale i vlhkost. Ve spojení s tepelným čerpadlem CoolBreeze sestava nejen ochlazuje, ale také výrazně odvlhčuje čerstvý vzduch.

Běžné domácí klimatizace ochlazují a odvlhčují pouze vzduch, který projde jejich výparníkem. Nijak ale neupravují vlhkost čerstvého větracího vzduchu (který přichází oknem nebo rekuperací). A v tom je ten největší problém: Dovnitř přichází čerstvý větrací vzduch společně s obrovským množstvím vlhkosti z venku.

V sestavě Futura + CoolBreeze dochází kromě chlazení na výparníku také k odpařování vlhkosti do odpadního vzduchu v rekuperačním výměníku. Tím dosáhneme dvou efektů:

  1. Znásobení chladícího výkonu díky tzv. adiabatickému efektu (= ochlazení odparem kondenzátu).
  2. Výrazné odvlhčení čerstvě přiváděného vzduchu.

Výsledné chlazení je proto mnohem účinnější a také komfortnější. I když není příliš horko (pod 30°C), tropické dusno je velmi nepříjemné. A přesně tohoto dusna vás CoolBreeze zbaví. Díky nižší vlhkosti vzduchu lze pro pocitový komfort udržovat v létě mírně vyšší teplotu (např. 25°C místo 22°C), což je v důsledku mnohem zdravější.

CoolBreeze také topí

CoolBreeze umožňuje i reverzní chod vytápění. Vzhledem k výkonu přes 3 kW může proto v pasivních domech sloužit jako hlavní zdroj tepla, který je doplněn záložním elektrickým topením.

Z našich zkušeností víme, že některé pasivní domy lze CoolBreezem zcela vytopit až do začátku mrazů, tedy do venkovní teploty pod 0°C.

V zimním provozu nabízíme ještě jeden bonus: Je běžné tepelným čerpadlem dotovat chod rekuperace a tím jim zajistit protinámrazovou ochranu (tj. obejít předehřev). ALE: Jablotron Futura žádnou energii pro předehřev nepotřebuje. Celý výkon tepelného čerpadla CoolBreeze je proto použitý pro dotápění domu — nic se neztratí na předehřev!

Superaktivní rekuperace od Jablotronu = super v létě, super v zimě.

 

Přečtěte si i předchozí díly nálože inovací o automatické diagnostice tlakových ztrát rozvodů vzduchotechniky nebo o tom, jak funguje rekuperace Jablotron Futura bez předehřevu i v mrazech.

Zavřít

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte. Prosíme o vyplnění následujícího formuláře.